تماس (24 ساعته): 09384444162 (ویژه جنوب و غرب) و 09334444162 (ویژه شمال و شرق) 
 اولین تجربه رانندگی با مرسدس G63 4×4²، گران و شگفت‌انگیز!

اولین تجربه رانندگی با مرسدس G63 4×4²، گران و شگفت‌انگیز!

خبر بزرگ برای طرفداران ثروتمند آفرود، بازگشت مرسدس G واگن روی محورهای پورتال در نسل دوم است. این مرسدس بنز G63 4×4۲ AMG نسخه‌ای قوی‌تر، بزرگ‌تر، توانمندتر و بسیار گران‌تر است که ثابت می‌کند جنگ‌سالار ژرمن‌ها هرگز از مد نمی‌افتد. ما جزء اولین کسانی بودیم که شانس رانندگی با این G کلاس جدید را پیدا کردیم و یک هفته را با هیولای AMG هم در جاده و هم در آفرود گذراندیم. همین ابتدا میگوییم که G63 4×4۲ خودرویی عالی است اما آیا ارزش برچسب قیمتی ۳۵۰ هزار دلاری را دارد؟

فرایند تبدیل یک G کلاس معمولی به ۴×۴۲ نسبتاً ساده است. در یک جمله، محورهای معمولی با اکسل‌های پورتال جایگزین می‌شوند. اکسل پورتال چیست؟ در این اکسل‌ها، محورها بجای مرکز چرخ‌ها، کمی بالاتر قرار می‌گیرند و از طریق محفظه‌ای با چرخ‌دنده‌های کاهنده به چرخ‌ها متصل می‌شوند. این کار فاصلهٔ خودرو از زمین را نسبت به نمونهٔ استاندارد افزایش می‌دهد. لازم به ذکر است که ۴×۴۲ جدید از اکسل پورتال صلب در عقب و مستقل در جلو استفاده می‌کند که این ترکیب برای اولین بار است که در جهان ارائه می‌شود.

دیگر تغییرات این نسخه نیز شامل رینگ‌های بزرگ‌تر با لاستیک‌های پهن‌تر، بچه گلگیرهای فیبر کربنی، قاب چراغ‌دار فیبر کربنی روی سقف، زاپاس بندی با طراحی بسیار خشن و تجهیز به یکی از مستحکم‌ترین سپرهای عقب تاریخ می‌شود. در سینهٔ خودرو اما همان پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربوی قرار گرفته که مثل G63 معمولی ۵۸۵ اسب بخار قدرت و ۶۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این نیرو توسط نسخهٔ بهینه‌شده برای آفرود از گیربکس ۹ سرعتهٔ اتوماتیک کلاچ تر AMG به همراه گیربکس کمکی به هر چهارچرخ انتقال پیدا می‌کند.

مثل همهٔ G کلاس‌ها، این نسخه هم به سه قفل دیفرانسیل شامل جلو، عقب و مرکزی مجهز است و سه حالت آفرود شامل شن، تریل و صخره دارد. البته فقط در صورتی می‌توان از این حالت‌ها استفاده کرد که دیفرانسیل مرکزی قفل شود. مرسدس ادعا می‌کند که ۴×۴۲ می‌تواند ظرف ۵ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت برسد.

از دید من، ۴×۴۲ جدید از G500 قبلی کوچک‌تر به نظر می‌رسید اما درواقع این‌طور نیست زیرا نسل جدید G کلاس که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد ازهرجهت بزرگ‌تر از نسل قبلی شده بود و این موضوع در مورد ۴×۴۲ هم صدق می‌کند. در این خودرو فاصلهٔ محوری ۲۳ میلی‌متر بیشتر شده، ارتفاع با ۲۰ میلی‌متر افزایش به بیش از ۲.۲ متر رسیده و عرض خودرو هم بیش از ۱۲۷ میلی‌متر افزایش داشته است. همهٔ این‌ها تقریباً مطابق با رشدی است که G کلاس معمولی نسبت به نسل قبلی تجربه کرده اما در اینجا یک استثناء بزرگ وجود دارد. درحالی‌که G کلاس معمولی تنها ۹۹ میلی‌متر کشیده‌تر از قبل شده، طول G63 4×4۲ نسبت به G500 4×4۲ افزایش چشمگیر ۴۴۲ میلی‌متری داشته است. البته دلیل اصلی این موضوع فقدان چرخ زاپاس روی درب صندوق G500 است.

با وجود این رشد ابعاد، مرسدس ادعا می‌کند که ۴×۴۲ جدید ۱۷۲ کیلوگرم سبک‌تر از قبل شده است. همچنین زوایای آفرودی این بنز بزرگ هم قابل‌توجه هستند. زاویهٔ حملهٔ خودرو ۴۱.۳ درجه و زاویهٔ فرار آن ۳۶.۸ درجه است. برای مقایسه، برانکو رپتور زاویهٔ حملهٔ باورنکردنی ۴۷.۲ درجه‌ای و زاویهٔ فرار ۴۰.۵ درجه‌ای دارد و این اعداد در رانگلر روبیکان ۳۹۲ به ترتیب ۴۴.۵ درجه و ۳۷.۵ درجه هستند. بااین‌حال، ۴×۴۲ با زاویهٔ شکست ۴۲ درجه‌ای، هردوی آن‌ها را مغلوب می‌کند زیرا این زاویه در برانکو رپتور ۳۰.۸ درجه و در رانگلر ۳۹۲ تنها ۲۲.۶ درجه است. این در حالی است که در ۴×۴۲ جدید به دلیل استفاده از تعلیق مستقل در جلو، فاصله از زمین از ۴۵۰ میلی‌متر قبل به تنها ۳۵۰ میلی‌متر کاهش یافته است. البته قبل از اینکه ناامید شوید، بهتر است بدانید برانکو رپتور که شاید بتوان آن را توانمندترین صخره‌نورد تولیدی جهان دانست، ۳۳۳ میلی‌متر ا زمین فاصله دارد و این رقم در رانگلر روبیکان ۳۲۷ میلی‌متر است.

رانندگی G63 4×4۲ جدید روی جاده به‌طور غیرمنتظره‌ای عالی است. در این خودرو هنگام ترمز زدن دیگر خودرو به جلو شیرجه نمی‌رود و اگر به این موضوع که حدود ۲ متر از زمین فاصله دارید توجه نداشته باشید، فکر خواهید کرد که در حال رانندگی با یک G63 معمولی هستید. من نمی‌دانیم مهندسان AMG چگونه بادی‌رول زیاد که مشکل ذاتی اکسل‌های پورتال است را برطرف کرده‌اند اما آن‌ها واقعاً این کار را انجام داده‌اند تا جایی که هنگام رانندگی با ۴×۴۲ راننده در ۹۵ درصد مواقع از اینکه روی محورهای پورتال قرار گرفته کاملاً بی‌اطلاع خواهد بود. البته هرازگاهی کوبش و تکان‌هایی احساس می‌شود تا یادآوری کند پشت فرمان خودروی خاصی نشسته‌اید.

G واگن‌ها خصوصاً در نسخهٔ AMG ذاتاً رانندگی جذابی دارند و این موضوع در نسخهٔ ۴×۴۲ با وجود ارتفاع و وزن بیشتر هم وجود دارد حتی اگر صرفاً برای خرید شیر و تخم‌مرغ تا فروشگاه رانندگی کنید. در جاده‌های پیچ‌درپیچ نیز من از میزان پایداری و ظرافت این ماشین شگفت‌زده شدم. بدیهی است که این پسر بزرگ در پیچ‌های باز احساس بهتری داشته باشد اما من از اینکه ۴×۴۲ چگونه پیچ‌های تند را پشت سر می‌گذارد واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتم. البته قطعاً این مثل یک خودروی اسپرت نیست ولی عملکردش برای یک تانک سنگین و بلند بسیار چشمگیر به نظر می‌رسد.

در آفرود با ۴×۴۲، توقف‌ناپذیر اولین کلمه‌ای است که به ذهن می‌رسد. البته در آزمایش رانندگی ما چالش‌های آفرودی خیلی سختی وجود نداشت و صرفاً در مسیری با ترکیبی از خاک سست و صخره‌های سنگی رانندگی کردیم که اکثر شاسی‌بلندهای مجهز به گیربکس کمکی ضریب سنگین می‌توانند آن را فتح کنند. قبلاً با یک G63 معمولی مجهز به پکیج آفرود همین مسیر را طی کردم و هرچند خودرو با مشکلی مواجه نشد اما مقداری از رنگ قسمت پایینی سپر جلو خراشیده شد. حالا می‌خواستم ببینم می‌توانم همان مسیر را با این خودرو بدون آسیب طی کنم. در اینجا، ۴×۴۲ نه‌تنها هیچ‌گونه آسیبی ندید بلکه حتی هیچ‌چیزی نزدیک به سپر جلوی آن‌هم نشد.

به دلیل زمان کوتاه آزمایش، ترجیح دادم باد لاستیک‌های عظیم ۳۲۵ پیرلی اسکورپیون G63 را کم نکنم که اگر چنین می‌کردم، خودرو حتی از این هم غیرقابل‌توقف‌تر می‌شد. به همین دلیل، هنگام بالا رفتن از یک شیب ماسه‌ای، خودرو از حرکت بازمی‌ایستاد هرچند که راه‌حل این مشکل فعال کردن قفل دیفرانسیل جلو بود و من مجبور شدم در طول مسیر سه بار این کار را انجام دهم. مطمئناً اگر باد تایرها به ۱۸ psi کاهش پیدا می‌کرد چنین مشکلی پیش نمی‌آمد.

این آفرودر بزرگ معمولاً دوست دارد با سه چرخ از روی موانع عبور کند که این نقطه‌ضعف اصلی فقدان اکسل صلب در جلو است. همچنین هنگام رانندگی با این خودرو احساس می‌کنید از هر آنچه زیر چرخ‌ها در حال رخ دادن است جدا شده‌اید. بخشی از این احساس به خاطر ایزوله بودن کابین از سروصدا و ارتعاشات بیرونی است. به یاد داشته باشید که G63 4×4۲ با وجود ظاهری مانند یک کامیون غول‌پیکر، هنوز هم خودروی بسیار لوکسی است. به همین دلیل، به‌سرعت به جدایی کامل از محیط بیرون عادت خواهید کرد و بهتر است فقط بنشینید و از سواری لذت ببرید.

قیمت این غول آفرودی از ۳۵۰ هزار دلار آغاز می‌شود که حتی با وجود تورم این روزهای جهان هم رقم بسیار زیادی است خصوصاً اگر در نظر بگیرید که قیمت G500 4×4۲ قبلی از ۲۲۷ هزار دلار شروع می‌شد. برای مقایسه، قیمت پایهٔ رولزرویس کولینان ۳۴۱,۵۰۰ دلار است، قیمت بنتلی بنتایگا EWB از کمی بیش از ۲۶۰ هزار دلار شروع می‌شود و قیمت پایهٔ لامبورگینی اوروس و آستون‌مارتین DBX707 نیز همین حدود است؛ بنابراین، از لحاظ قیمت رقبای زیادی برای G63 4×4۲ وجود دارد اما به‌جز رنجروور، اکثر آن‌ها حتی از روی یک تپهٔ کوچک هم نمی‌توانند عبور کنند. این یعنی اگر به دنبال یک سوپر شاسی‌بلند فوق لوکس هستید که واقعاً بتواند وظایف یک SUV را انجام دهد، انتخابی جز این مرسدس ندارید، خودرویی که محورهای پورتال دلیل اصلی پیروزی آن هستند.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *